We wtorek, 28.10.2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbył się długo wyczekiwany wernisaż XVII edycji Fotokonkursu „Warmińskie Klimaty 2025”. Zwycięskie zdjęcia zostały zaprezentowane w Galerii Leśnej oraz na korytarzach GOK Stawiguda. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych inicjatyw artystycznych, jak co roku przyciągnęło miłośników fotografii, uczestników konkursu oraz mieszkańców gminy. Organizatorami tegorocznej edycji byli: Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie (Ewelina Bladosz), Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo (Ula Dobrzańska) oraz Przemysław Burzyński, przy wsparciu Gminy Stawiguda. W tej edycji konkursu zgłosiło się 31 autorów, z czego 12 to młodzież poniżej 18. roku życia, a najmłodsza uczestniczka ma zaledwie 6 lat! 11 października 2025 r. obradowało jury w składzie: Kamila Wiśniewska-Halka, Ula Dobrzańska, Marek Kojro, Jakub Bertrand, Arek Stankiewicz oraz Przemysław Burzyński. Spośród około 150 nadesłanych prac, jury wyłoniło laureatów w kilku kategoriach: · w kategorii „CZŁOWIEK” (portret, reportaż, ludzie) I miejsce Beata Dymkowska „Starszy pan i jego pisanki” II miejsce Andrzej Dąbrowski „Rogate Szczęście”, „Sztuka z Dostawą”, „Rewolucja” III miejsce Łukasz Szwaj „Dwa oblicza Warmii I”, „Dwa oblicza Warmii II” Wyróżnienie: Leszek Grucela „Na rybach” · w kategorii „ARCHITEKTURA” (związana z regionem) I miejsce Piotr Jarzębowski „Dwa mosty”, „Dworzec”, „Prawie symetria” II miejsce Wojciech Traczewski ”Kapliczka” III miejsce Kinga Nadolska „Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie I”, „Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie VI” Wyróżnienie: Andrzej Dąbrowski ”Kosmiczny Spichlerz” · Kategoria „NATURA” (pejzaż, fauna, flora – związana z regionem) I miejsce Anna Mystkowska-Pływaczewska„Po prostu maki z Tomaszkowa”, „Symetria poranka”, „Ku słońcu”, „Ku jesieni” II miejsce Wojciech Traczewski „Magiczny wschód słońca”, „Wiosenne mgiełki” III miejsce Andrzej Góralski „A po deszczu wychodzi słońce”, „Czapla Biała”, „Odlot o poranku”, „Pliszka w zbożu” Wyróżnienie: Agnieszka Bugała-Markowska„Kropelki”, „Barwy natury”, „Polne piękno” Andrzej Dąbrowski „Mr. Fog”, „Muza z Bartąga'' Andrzej Góralski „Wiosenne kolory” · W kategorii „IMPRESJE Z PODRÓŻY” I miejsce Andrzej Dąbrowski „Żółta w Podróży'' II miejsce Anna Mystkowska-Pływaczewska„Duchowe oczyszczenie” III miejsce Wojciech Traczewski”Babie doły” Wyróżnienie: Beata Dymkowska„Na granicy nocy i dnia”, „We mgle” Tadeusz Więckowski ”W stronę słońca” Łukasz Szwaj„Echo toskańskiego snu” W klasyfikacji „FOTOGRAFIA MŁODZIEŻOWA” (uczestnicy poniżej 18 lat ) · w kategorii „CZŁOWIEK” (portret, reportaż, ludzie) I miejsce Piotr Pachałko „Żywa historia 3” II miejsce Kaja Ujma„Zuzia” III miejsce Zuzanna Ujma„Porter Natalii II- warsztaty w Pluskach” · w kategorii „ARCHITEKTURA” (związana z regionem) I miejsce Kamil Rezmerowski „Odbicie Barczewa” II miejsce Nikola Boroń „Strażnik Olsztyna” III miejsce Piotr Pachałko„Mikołaj Kopernik” · w kategorii „NATURA” (pejzaż, fauna, flora – związana z regionem) I miejsce Kalina Ujma„Ptaszki” II miejsce Jagoda Sikorska„Wodne lustro” III miejsce Rozalia Stenzel „Skarb lasu” Wyróżnienie: Zuzanna Ujma „Wzory na Łynie”, „Wzory na Łynie II” Piotr Pachałko „Oddech” · W kategorii „IMPRESJE Z PODRÓŻY” I miejsce Piotr Pachałko „Ulotna chwila” II miejsce Kalina Ujma„Port Władysławowo” III miejsce Julia Bartecka „Ateński rytuał” Wyróżnienie: Pola Gopaniuk „Zapora na Łomnicy” Jak co roku, uczestnicy wernisażu mieli okazję zagłosować na ich zdaniem najlepsze fotografie. Dzięki anonimowemu darczyńcy, pula nagród w tej kategorii znacząco się powiększyła, co pozwoliło przyznać aż trzy Nagrody Publiczności. Otrzymali je: Piotr Pachałko – za zdjęcie „Żywa historia III” Beata Dymkowska – za zdjęcie „Starszy pan i jego pisanki” Andrzej Dąbrowski – za zdjęcie „Mr. Fog” Fundatorami nagród w konkursie byli Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Gmina Stawiguda. Tradycyjnie nie zabrakło również słodkiej niespodzianki – pysznego tortu ufundowanego przez Stowarzyszenie Tomaszkowo, który był doskonałym zwieńczeniem artystycznego spotkania. Wernisaż „Warmińskich Klimatów 2025” po raz kolejny udowodnił, że fotografia potrafi nie tylko dokumentować, ale i wzruszać, inspirować oraz łączyć społeczność wokół wspólnej pasji. Organizatorzy zapowiedzieli, że już wkrótce rozpoczną przygotowania do kolejnej edycji konkursu, na którą – jak zawsze – czekamy z niecierpliwością. Koordynatorka: Ewelina Bladosz, GOK Stawiguda